Õhtupäike ja kuidas maja asetseb krundil ilmakaarte suhtes?

Täna tuli üks väga hea küsimus Insta kommentaari kaudu. Kuidas maja asetseb krundil ilmakaarte suhtes?

Kuna päike tõuseb idast ja loojub läände, siis see tähendab, et kui maja on paigutatud läänepoolsesse krundi nurka, siis õhtune päike tekitab varju tagahoovi/aeda ehk maja ise oleks ülejäänud krundialale varju tekitamas õhtuti.

Meie krunt ei ole suur (1073m2), aga proovisime õhtupäikest kõige rohkem püüda. Korruste plaanid said isegi õhtupäikse järgi paika sätitud. Suurimad aknad (üks neist 3,8 meetri laiune) said pandud õhtupäikse tabamise eesmärgil just läänepoolsesse maja nurk ja vastavalt sellel planeeritud sisustuse asetamine. Maja proovisime paigutada nii palju kui sai pigem ida- ja lõunapoolsesse nurka, kuid kahjuks tulid lubatavad (loe: keelavad) ehitusjooned ette – tänava poolt pidi maja seina jääma 8m kaugusele ja mujalt 5m krundipiirist + natuke aeda pidime ka jätma rohelusega ümbritsemiseks. Hommikune päike idast on meil kinni mõeldud püüda 2. korrusele planeeritud suurelt klaaspiirdega rõdult ehk rõduala (100m2) on jäetud idast päikest püüdma.

Õhtupäike paistab sisse suurtest akendest, mis on läänepoolsesse majanurka paigutatud. Hommikupäikest püüame idapoolsel rõdualal.

Panin ühe pildi siia meie maja asendiplaanist, sest pilt räägib rohkem kui sõnadega kirjeldus. Dr Google ütleb, et “päike tõuseb idast ja loojub läände” on üldistus ja täpselt nii on see vaid 2 päeva aastas, kuid eks see päikse käimise kõrgus on talvel tõesti nö veidi madalamalt.

Päikse liikumine talve- ja suveajal. Photo credit: Permaculture Research Institute kodulehelt pilt, kus viidatakse omakorda Clay Atchison, www.solarschoolhouse.org

Panin teise pildi ka, mis näitab päris hästi, mis vahe on talve- ja suveajal päikse liikumisel. Korralik nagu ma olen, siis viitan ka, et pilt on võetud Permaculture Research Institute kodulehelt, mis viitab omakorda Clay Atchison, www.solarschoolhouse.org lehele:)

Anyways.. päike ikka idast tõuseb ja läände loojub, aga ma soovitan krundile minna erinevatel kellaaegadel. Vaatasime ka ise, et kui kõrvale tulevased naabrid kunagi hakkavad maja ehitama, siis kuhu nende ehitatava maja vari meie krundil küündib – nt ise seisime õhtupäikse ajal naabri mõttelise maja seina alguskohale,et vaadata, kuhuni enda vari juba küündis. Kust me teadsime, kuhu seista? Meie krundi piirist 5m kaugusele võib tulevane naaber juba ehitada meie jaoks halvimal juhul

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga